Kalorimetre Nasıl Okunur?

Kalorimetre Nasıl Okunur?

Kalorimetre merkezi ısınan binaların her bir bağımsız bölümünün ne kadar ısındığını ölçen ve daire başına bu ölçümler sonucunda kalorimetre faturalandırma yapan ölçü birimidir. Elektronik hesaplama yapacak donanıma sahiptir. Merkezi ısıtma denilen, ortak ısınan binalarda kullanılan bir sistemdir. Kalorimetre, ısıveren sensörler aracılığı ile gidiş ve dönüş ısıyı ölçüp aradaki farkı hesaplayan sayaçlardır. Kullanılan ısının belirlenmiş değere göre paylaştırılmasını sağlar.

 

KALORİMETRE ÇEŞİTLERİ

İki tür kalorimetre bulunur. Mekanik kalorimetre ve ultrasonik kalorimetre. Mekanik kalorimetrede ölçümler mekanik olarak yapılır. Ultrasonik kalorimetreler ise debi ölçümü denilen bir metotla gerçekleştirilir. İki farklı kalorimetre arasında farklar olmasına rağmen yaptıkları iş aynıdır. Ancak mekanik kalorimetrelerde zaman zaman ölçüm farklılıkları olma ihtimali vardır. Ancak ultrasonik kalorimetreler daha doğru ölçümler yaptığı saptanmıştır. Bundan dolayıdır ki kalorimetre fiyatları aynı değildir.

Ultrasonik kalorimetre fiyatları diğerine göre daha pahalıdır. Kalorimetrelerde M-BUS adı verilen, diğer bir adı kalorimetre devreye alma denilen faturalandırma sistemi vardır. Bu sistem yasal olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yönetmeliğine uygun olarak hesaplanır ve faturalandırılır. Kalorimetre ısıölçer sistemlerde kanunen zorunlu olan bir ayrıntı da termostatik vanalardır. Termostatik vana zorunluluğu, ısının kontrollü kullanılmasını sağlar ve bundan dolayı da zorunludur.

 

KALORİMETREDEN NASIL TASARRUF SAĞLANIR?

Kalorimetre sistem olarak tasarruf sağlayan bir sistem değildir. Ancak kalorimetre ile birlikte diğer üniteleri de satın alırsanız o zaman ciddi anlamda tasarruf sağlanabilir. Bu tasarruf sağlayan ünite ise termostatik vanadır. Sistemin tam olarak kurulumu sonrasında daha çok ısınıp daha az fatura ödenmiş olacaktır. Oturduğunuz mekân hangi sistemle ısıtılıyorsa, ona uygun ölçülerde kalorimetre alınması gerekmektedir. Büyük ya da küçük çapta alınan kalorimetre yanlış hesaplama yapar ve ciddi oranda ölçüm hataları verir. Binanın sistemine uygun olması son derece önemlidir. Kablo çekilebilecek durum mevcut ise kablo çekilmeli ya da wireless sistemi kullanılmalıdır.

 

KALORİMETRELERDE ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kalorimetrelerde iki adet sensör bulunmaktadır. Biri dönüş hattına bağlanır diğeri ise gidiş hattına bağlanır. Bu kurulan sistem bağımsız dairelerin kullandığı ısı miktarının farkını daire başına hesaplar. Kalorimetre, ortak ısınmanın yani merkezi ısıtmanın bulunduğu binalarda kullanılması kesinlikle zorunludur. Yasa ile belirlenmiş olan, merkezi ısınan binalarda 2012 yılından kalorimetre kullanma zorunluluğu başlamıştır. Ayrıca kanuna göre her bir dairenin minimum sıcaklığı 15 derece olmak zorundadır. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısının %70 kısmı bağımsız dairelere diğer yüzde 30 kısmı ise ortak kullanılan alanların ısıtılmasına bölüştürülmek zorundadır.  Kalorimetre kısmı ise, elektrik idaresi çalışanları tarafından gözlemlenerek okunur. Bazı büyük şirketlerde GPRS sistemi ile uzaktan kontrolle okunabilmektedir.

Globalleşen dünya ve ülkemizde uluslararası enerji kaynakları kriterlerine uyulması zorunluluğu, beraberinde hem ekonomik ısınma, hem de ekolojik dengeye zarar vermeme yönünde olduğu için zorunlu kılınmaktadır. Kirli havanın, tüm canlılara verdiği zararlar açısından son derece önemli olan durumlardan biridir.

Kalorimetre Nasıl Okunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön