Isı Payölçer ve Kalorimetre Kullanımı neden çok önemli?

Ülkemizde her 100 doların 16 dolarını enerji için harcıyoruz. Toplam enerji harcamamız 49 milyar dolardır. Enerjinin %75’ni ithal ediyoruz.

Binalarda enerji verimliliği çok önemlidir. Isıtmada atık enerji miktarını azaltmak, çevreyi korumak ve enerji maliyetini düşürmek özellikle çok önemlidir. Amaç, üretilen enerjiden daha fazla faydalanmak ve daha az enerji kullanmaktır.

Çevreye duyarlı binalar için bina işletmesinde enerjiyi verimli tüketmeliyiz. Binalarda enerji kullanım alanları olan elektriği, ısıtmayı, soğutmayı, sıcak suyu ne kadar bilinçli ve verimli kullanırsak, o kadar az üretmek zorunda kalırız. Bu, arz güvenliğini artırırken para tasarrufu sağlar ve iklim hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olur.

Enerji verimliliği için yapılan yatırımlar çevre ve ekonomi bakımından önemlidir.

Binalarda ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve pişirmede enerjiyi verimli kullanan ve atık enerjiyi minimize eden iyi uygulama ağı kurmalıyız. Bu ağ ile dünyadaki iyi uygulama tecrübeleri ve yeni teknolojileri paylaşmalıyız.

Ülkelerde enerji tüketim kaynaklarından biriside binalardır. Binalar, enerji verimliliği için büyük ekonomik potansiyeli temsil etmektedir. Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık %35’i binalardan kaynaklıdır.. Bu enerjinin %85’i ise ısıtma ve soğutmada kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.sayacsepetim.com/blog/icerik/isi-payolcer-ve-kalorimetre-kullanimi-neden-cok-onemli

Isı Payölçer ve Kalorimetre Kullanımı neden çok önemli?

Isı Payölçer ve Kalorimetre Kullanımı neden çok önemli?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön